سوت کارگر رونمایی اسماعیلی بازیگران منوچهر هادی

سوت: کارگر رونمایی اسماعیلی بازیگران منوچهر هادی اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی تبدیل نیترات به جَوی با استفاده از کاتالیزور تک مرحله‌ای

محققان دانشگاه رایس کاتالیزوری را شناسایی کردند که ترکیبات سمی نیترات را به جَوی تبدیل کرده و از آب آشامیدنی خارج می‌کند. 

تبدیل نیترات به جَوی با استفاده از کاتالیزور تک مرحله‌ای

تبدیل نیترات به جَوی با استفاده از کاتالیزور تک مرحله ای

عبارات مهم : تبدیل

محققان دانشگاه رایس کاتالیزوری را شناسایی کردند که ترکیبات سمی نیترات را به جَوی تبدیل کرده و از آب آشامیدنی خارج می کند.

به گزارش ایرنا از نشریه آمریکایی ساینس، ترکیبات نیترات معمولا از زهکشی مزارع کشاورزی وارد منابع آب می شوند و به علت این که سمی هستند، هم مسئله زیست محیطی و هم مسئله سلامتی محسوب می شوند.

تبدیل نیترات به جَوی با استفاده از کاتالیزور تک مرحله‌ای

برای خارج کردن این ترکیبات از آب آشامیدنی ار فیلترهای تبادل یونی استفاده می شود که هر چند ماه یک بار باید تمیز شوند. ولی هنگامی که این فیلترها با استفاده از آب شسته می شوند، آب آلوده مجددا مقادیر زیادی از ترکیبات نیترات را به منبع آب باز می گرداند.

ترکیبات نیترات دارای یک اتم نیتروژن و سه اتم اکسیژن هستند و با از دست دادن اکسیژن به نیتریت تبدیل می شوند. ولی نیتریت ها سمی تر هستند و پرسشها شدیدتری را ایجاد می کنند. بنابر این عالی ترین شیوه رهایی از نیترات ها تجزیه کامل آن ها به اکسیژن و نیتروژن با استفاده از کاتالیزورها است.

محققان دانشگاه رایس کاتالیزوری را شناسایی کردند که ترکیبات سمی نیترات را به جَوی تبدیل کرده و از آب آشامیدنی خارج می‌کند. 

محققان با استفاده از این شیوه اقدام به تجزیه ترکیبات نیترات کردند و در جریان کار مقداری هیدروژن را آن اضافه کردند تا در آخر کار نیتروژن و آب تولید شود. با در نظرگرفتن این که 75 درصد از اتمسفر زمین را گاز نیتروژن تشکیل داده هست، محققان واقعا در این فرآیند هوا و آب تولید می کنند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Catalysis انتشار یافته هست.

واژه های کلیدی: تبدیل | محققان | اکسیژن | استفاده | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs